Odmładzanie twarzy

Wśród zmarszczek tworzących się na twarzy kobiety wyróżnia się tzw. zmarszczki mimiczne i grawitacyjne. Pierwsze z nich są efektem zwykłych, codziennych czynności, takich jak mruganie powiekami czy uśmiechanie się. W związku z tym mogą się one pojawić nawet u nastolatek. Zmarszczki mimiczne przyjmują najczęściej formę niewielkich bruzd na czole lub w okolicach ust i nosa. U kobiet powyżej 30. roku życia tworzą się oprócz tego tzw. „kurze łapki” wokół bocznych kącików ust.

Bardziej dokuczliwą formą zmarszczek są zmarszczki grawitacyjne, które pojawiają się u pań powyżej 50. roku życia. Są one efektem starzenia się i prowadzą zazwyczaj do obniżenia się brwi, powstawania fałdów skórnych na powiekach, podbródku i szyi. Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszą bronią w walce z upływem czasu jest chirurgia plastyczna. Nowoczesne techniki operacyjne dają możliwość odmłodzenia twarzy nawet o kilka lat. Najmniej inwazyjną formą plastyki twarzy są zastrzyki z botoksu. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, wymagające regularnego powtarzania. Dlatego większość kobiet decyduje się na lifting twarzy i szyi.

Podczas liftingu chirurg plastyczny nacina delikatnie skórę nad czołem (najczęściej we włosach)i za uchem. Następnie podciąga do góry mięśnie twarzy, usuwa nadmiar skóry i zszywa ranę. Operacja trwa przeważnie ok. 3-4 godzin. W jej efekcie szyja i twarz kobiety odzyskują dawny kształt. Szybkość gojenia ran zależy od indywidualnych tendencji pacjentki. W większości przypadków rekonwalescencja trwa dwa tygodnie.

Jak każda ingerencja w ciało człowieka, również operacje plastyczne mogą wiązać się z niechcianymi powikłaniami. Wśród nich wymienić należy zaburzenia czucia w okolicach cięcia, porażenie nerwu twarzowego lub ogólne infekcje przedłużające zabliźnianie ran. Warto również pamiętać o tym, że zabieg odmładzania twarzy nie należy do najtańszych. Koszty wahają się od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.